BHP w pracowni komputerowej BHP

Prawidłowa postawa

Idealna odległość ekranu od oczu to 40-75 cm. Monitor powinien być ustawiony na wprost oczu, tak by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej linii wzroku. Ekran nie powinien stać na wprost okna - należy ustawić go bokiem, w odległości co najmniej metra.

Dłoń powinna być ustawiona ok. 10-15 cm od krawędzi biurka, by było miejsce na nadgarstki. By chronić nadgarstki, warto położyć przed nią specjalną podkładkę.

Siedzisko powinno znajdować się na takiej wysokości, by stopy były oparte płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym. Oparcie należy dopasować do kształtu pleców (powinno być lekko wygięte do przodu i podpierać mocno odcinek lędźwiowy kręgosłupa).

Bezpieczna praca

Przerwy

Przepisy wskazują, że pracownik, który pracuje co najmniej 6 godzin w ciągu dobry, ma prawo do 15-minutowej płatnej przerwy wliczanej w czas pracy pracownika. Wymiar czasu przerwy może zostać wydłużony, np. ze względu na czas pracy pracownika, uciążliwe warunki pracy lub stopień niepełnosprawności pracownika. Pracodawca może również wprowadzić jedną 60-minutową przerwę dziennie - na spożycie posiłku (tzw. lunch time) lub załatwienie spraw osobistych. Jednak przerwa ta nie wlicza się w czas pracy pracownika i nie przysługuje mu za ten czas wynagrodzenie. Pracodawca nie jest zobowiązany do wprowadzania takiej przerwy w zakładzie pracy.

Światło

Oświetlenie to bardzo ważny czynnik w pracy, gdzie spędzamy sporą część dnia a siedzenie przed monitorem dodatkowo obciąża nasz wzrok. Każde stanowisko wyposażone w komputer do pracy ciągłej musi spełniać zalecenia normy w zakresie natężenia oświetlenia. Aby praca była wykonywana solidnie i nieobciążała zbytnio naszego wzroku konieczne jest dostosowanie rodzaju padającego światła do specyfiki pracy.

Jedzenie

Nie powinniśmy nigdy jeść przy komputerze, gdyż to grozi zalaniem jakiejkolwiek części zestawu komputerowego, która mogła by się zepsuć i w konsekwencji porazić nas prądem.